2022-11-09 Német János 2.169 651 Film, Televízió, Online videó
4 perc
Elsőre talán a két műfaj egyformának tűnhet, pedig valójában csak hasonlóak. Azonban megeshet, hogy csak egy hajszál választja el egymástól a két folyamatot. Bemutatom neked röviden és bárki számára érthetően, hogy mikor beszélünk videógyártásról és filmgyártásról, avagy videókészítésről és filmkészítésről.
Talán a legegyszerűbb kiindulópont, hogy a videók rövidek, míg a filmek hosszúak. Hogy pontosítsak, egy televíziós reklámfilm 20-30 másodperces, egy cégbemutató-, vagy termékbemutató videó 3-5 perces, egy rövid dokumentumfilm pedig lehet 30 perces is, de a filmek többnyire 1-3 óra hosszúságúak. Vagyis minél hosszabb egy videós projekt, annál valószínűbb, hogy inkább filmről beszélünk.
A videókészítés és a filmkészítés közötti legynagyobb különbség a büdzsé. Érthető, hogy egy 2 órás, nagy vászonra készült filmnél sokkal többet kell befektetni, mint egy rövid videóra. A filmgyártásban a színészek, a helyszínek, a videó-fény-hangtechnika és a digitális utómunkálatok (pl. VFX, CGI) is jóval nagyobb szerepet kapnak, mint pl. egy cégbemutató videó esetében.
Nagyon jó analógia a videógyártás és a filmgyártás megértéséhez a stáb, illetve a személyzet nagysága. Úgy egyszerű megfogalmazni a különbséget, hogy ha a stáb elfér egy kisteherautóban, vagy egy családi asztal körül, akkor valószínűleg videógyártásról beszélünk. Mindeközben a filmgyártáshoz gyakran egy sereg emberre van szükség, ami állhat 20 főből, de a statisztikákkal együtt akár több százból is. Emellett ekkora volumenű csapatnál, már számos filmes szakértői pozíció szükséges, mint pl. gyártásvezető, producer.
A forgatókönyvírás (rövid esetben csak egy brief), a megszervezés, a forgatás és az utómunka képezi egy videós projekt alapját. A filmgyártáshoz szükséges feladatokat, mint a tervezés, büdzsé megteremtése, forgatókönyv, storyboard, casting, helyszínfelderítés, világítás, hangtechnika, filmezés, színbesorolás, rendezés, utómunka és még sorolhatnám a filmes szerepköröket, melyeket nem lehet pár személlyel megvalósítani.
Egy átlagos termékbemutató videót legfeljebb egy hét alatt el lehet készíteni, de egy 2 órás film elkészítése (pontosabban folyamata) hónapokig, de inkább 1-2 évig is eltart. Persze az idő faktor egy nagy reklámfilm esetében már megugorhat akár több hónapra is, attól függetlenül, hogy mondjuk csak 30 másodperc hosszú.
Valójában ez a blokk csak minimális említést igényel, hiszen ma már szinte csak digitális kamerákat alkalmaznak. Persze néhány mozifilmnél akadnak kivételek, ahol 35mm-es, vagy 70mm-es (mint az IMAX mozi esetében) negatívokra rögzítenek. Nyilván ha belemennék a részletekbe, vagyis hogy a videósok és a filmesek milyen felszereléssel dolgoznak (Full-Frame, Micro 4/3 - videókamera, cinema kamera), akkor ott már lényeges különbséget lehetne tenni. De technológia szempontjából ugyanolyan digitális megoldásokat használ mindkét oldal.
Továbblépve már mélyebben érdemes beszélni a videósokról és filmesekről. Úgy is szoktak fogalmazni, hogy a filmesek történetmesélők, míg a videókészítők dokumentálók.
A kulcsfontosságú különbség, hogy a filmesek minden képkockában az egyediségre, a tökéletességre törekednek és a művésznek (rendezőnek) nagy szabadsága van az alkotásban. Példaként egy függönyön át beszűrődő fénysugár és egy asztalon fekvő régi újság bemutatása, amelyre porszemek szállnak, miközben a jelent akarjuk ábrázolni a múltból eredő perspektívából. Mindennek gyönyörűnek és természetesnek kell lennie. Ennek az az oka, hogy a filmek szorosabban kapcsolódnak a művészethez (ezt hívjuk filmművészetnek) és a színházhoz.
Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy a videógyártók ne törekednének az azonos szintű minőségre. A videókészítés során azonban nincs annyi idő játszani az elemekkel, berendezni mesterien a környezetet, nagy stábbal dolgozni, vagy élethű vizuális utómunkálatokat alkotni, hiszen a büdzsé alapból behatárolja a folyamatokat.
A filmesek egy műalkotás létrehozására összpontosítanak. A filmnek az a célja, hogy egy műalkotás legyen, készen arra, hogy a rétegeit lehámozzák és megértsék. Emiatt gyakran elvontabb a stílusa és az üzenetküldése is, annak ellenére, hogy általában széles célközönségnek szánják. Eközben egy videó meghatározott célból készül, pl. promóciós videó esetében egy termék reklámozása, bemutatása. A videósok így egy adott koncepciókhoz kötődnek, szűkebb célközönségre céloznak és alacsony költségvetéssel dolgoznak (a filmesekhez képest).
A filmeseknek gyakran az a küldetése, hogy felfedjék és bemutassák a társadalom, vagy az egyén személyét, esetleg rejtett titkait. Szemben a videókészítőkkel, akiknél ha a marketinget vesszük alapul, akkor a már meglévő terméket, vagy szolgáltatást kell kedvező színben és eladhatóan bemutatni.
Vannak azonban olyan esetek, amikor a történetmesélés és a dokumentálás határa elmosódik. Ekkor a videógyártók olyan nagyszabású reklámfilmeket hoznak létre, melyek egy sztorira épülnek, érzelmeket indítanak el és vásárlási vágyat ültetnek el a nézőbe. Ebben az esetben a költségvetés közelíti, vagy megegyezik egy filmforgatás részarányos büdzséjével.
Szeretnél egy olyan 2 órás filmet, amely történetet mesél el és nincs más célja, mint a szórakoztatás? Vagy szeretnél egy olyan 3 perces videót, amely bemutatja a cégedet, vagy promótálja a termékedet? Ez két különböző dolog, amelyek létrehozásához különböző csapatokra, illetve videósokra, vagy filmesekre van szükség.