Elöszőr is tisztázni kell az alábbiakat:
Mi nem titkolózunk semmiben, pontosan megmondjuk, hogy miből áll az eszközparkunk egészen a kábelekig, sőt még termékfotókat is készítettünk hozzá. Mivel mindenben a maximális minőségre törekszünk, kizárólag márkás és felsőkategóriás felszereléssel dolgozunk és ez nem bullshit. Ha esetleg értesz a lenti műszaki cuccokhoz, akkor mire az oldal végére érsz, látni fogod, hogy nem amatőr termékekről beszélük. Viszont nem is Hollywoodi filmekre szakosodtunk, hiszen akkor teljesen más költségvetésben dolgoznánk jóval magasabb kategóriájú (min. egy nagy családi ház ára) eszközökkel. Ámde ha összefoglaljuk röviden, a felszerelésünk a filmipar belépő kategóriáját képviseli. Az eszközeinket folyamatosan fejlesztjük és elvileg a legfrissebb listánkat olvashatad.
A SONY márkát biztosan ismered és nem kell bemutatni. A döntésünk azért SONY, mert ő előrébb jár pl. a Canon-nal szemben a Full Frame MILC típusú gépekben (2019-es adat). Olyan nem DSLR és nem is szimpla videókamera megoldást kerestünk, ami nem csak videózásban, de akár fotózásban is megállja a helyét és szakértői kezekben kiváló felvételt lehet készíteni. Nem csak 4K-ban tud rögzíteni, de a HDR élethű és tűéles képvilág megjelenítést is tudja egy profi köntösben. A felső kategóriájú objektívekkel pedig a sötétben is kiváló felvételt nyújt. Az olyan különlegességei, mint az 5 tengelyes képstabilizátor, vagy a teljes körű kapcsolódás (Bluetooth, NFC, Wi-Fi) csak hab a tortán.
Az objektívek ugyanolyan fontosak, mint maga a váz. Az objektív olyan, mint a mikrofon, mindegyik felvételhez más típus szükséges. Nem mindegy, hogy pl.: épületet videózunk, belső teret, ételt, közeli (makró) képet és az sem, hogy ezeket milyen fényviszonyok mellett végezzük. Az objektívek fontos mérvadója a fényerő, hiszen sötét felvételeken is tökéletes képet kell visszaadnunk. Ezért is választottuk a legjobb, illetve fényerős Sony objektíveket.
Nagyon zavaró, amikor a kép remeg és nem stabil. Bár vannak filmek, amikben kimondottan olyan kézi felvételeket alkalmaztak, ahol ez nem volt szempont. Ámde ahhoz, hogy filmes (lágy, stabil, pontos, sport-akció, nyomkövető, folyamatos) mozgásokat kapjunk, kamera stabilizátorra lesz szükségünk. Egyre jobban elterjednek a gimbal fejlesztésű megoldások, ahol a DJI az egyik kiemelkedő márka. A DJI Ronin SC stabilizátorral 360°-os korlátlan stabil tengelyt kapunk egy mesterséges intelligenciát használó magnézium-alumínium vázban.
Végeredményben kiépítettünk egy fullos rendszert, ami nem csak gimbalból, de kontroll monitorból, komplex rig szettből és Manfrotto fluid fejes videó állványból áll össze, hogy minden helyzetben képesek legyünk színvonalas videót rögzíteni.
Videó eszközpark
Adódik olyan helyzet, hogy csak drónnal lehet átadni a látképet, vagy ezen technikával lehet extra kameramozgást véghez vinni. A DJI a drón, kamera-optika és kamera stabilizátor gyártásban meghatározó szerepet tölt be a világpiacon. A gép mind a 4 irányból felismeri az akadályt, így az ütközés veszélye minimalizálódik. Valós Cinema 4K 4096X2160 felbontásra képes 100Mbps minőségben. Akár 7 kilométeres távolságba is elreptethetjük max. 72 km/h-val, miközben folyamatos élőképet kapunk 5.8 Ghz-en FULL HD felbontásban (DJI Ocusync). Szinte minden formájú filmes légifelvételt és mozgást létre tudunk hozni a drónunk segítségével.
Légifelvétel eszközpark
A RØDE márka a mikrofonok egyik úttörője, aki a felsőkategóriás mikrofonjaira 10 év, vagy élethossznyi garanciát nyújt, ezért is tettük le a voksunkat mellette. Legyen szó beltéri, vagy kültéri felvételről zúgó, háttérzaj és visszhang mentes tiszta minőséget vagyunk képesek előállítani. Sajnos vannak akik nem figyelnek a hangfelvételre és a gép beépített mikrofonját használják, vagy olcsóbb felszerelést, ami nem csak beltérben, de egy kültéri zajos-szeles időben is nagy különbséget mutat egy minőségi felszereléssel szemben. Pedig a hangfelvétel ugyanolyan fontos, mint a videófelvétel. Emellett az sem mindegy, hogy milyen hangot szeretnénk rögzíteni (beszéd, hangszer, ének), ugyanis típusoknak megfelelő változatú mikrofon szükséges. Mi főként a beszédhangokra optimalizálódtunk, ámde hangstúdióban, hangmérnök segítségével bármilyen hangfelvételt vállalunk.
A tökéletes mikrofon önmagában kevés, mert az sem mindegy milyen eszközzel rögzítünk. A tiszta és zajmentes hang eléréséhez szükségünk volt egy digitális több csatornás hangrögzítőre (természetesen nem diktafonról van szó) is, ugyanis a Sony mikrofon bemenete a tökéletességhez nem elegendő. Tehát külön vesszük fel a hangot és utólag fésüljük össze a videóval. Emellé felsőkategóriás összekötő kábelek is társulnak, hiszen az olcsó kábel és csatlakozó zajt ad le, így akkor hiába van profi mikrofon és hangrögzítő. Arra is figyeltünk, hogy csatornánként külön fel tudjuk venni az egyes hangokat, amire egy példa (ha a film úgy kívánja): ülünk egy bárban 2 személlyel, 2 háttér statisztával és a tömeg. Külön csatornákra felvesszük a 2 beszélgető alanyt, a háttérben beszélőket és külön a bárban levő háttérhangokat.
Hangrögzítő eszközpark
Hiába csúcs a kép és a hang, ha fénnyel nem tudunk "játszani". Szinte csak ledes lámpákat használunk a termékvideóhoz használt mini színes lámpától kezdve a nagy teljesítményű stúdió világításig. Mindegyik hibrid tápellátású, vagyis 220V-os áramelátással és akkumulátorokkal egyaránt működik.
Gondolhatnánk, hogy a fénymérés fölösleges. Pedig a beeső és visszavert fény mérésére is szükség van a profi expozícióhoz, hogy a gépet, illetve az értékeket (iso, záridő, rekeszérték) gyorsan és pontosan be tudjuk állítani.
Eszközpark
Több esetben zavaró, amikor a szereplő, a szöveg felolvasása alatt (amennyiben előre meg van írva) nem közvetlen a kamerába néz. Ez abból adódik, hogy a stáb nem súgógépet használ, hanem egyéb módon próbálja a kamera mellé helyezni pl. a nyomtatott szöveget. De olyat is láttunk már, amikor egy statiszta a notebookal a kezében egy Word-ben kezdte el görgetni a szöveget. Ezek nem csak fapados megoldások, de a végeredmény is rossz lesz, mert a néző rögtön ki fogja szúrni a hibát. Ezért két fontos pontot kell megvalósítani. Az egyik, hogy a szereplő egyenesen a kamerába nézzen, a másik, hogy egy applikáció segítségével a szöveg gyorsítását, vagy lassítását szabályozni lehessen az alanyhoz igazítva. Persze az sem hátrány, ha egy blutetooth-os billentyűzettel bármikor gyorsan szerkeszteni is tudjuk a szöveget.
Eszközpark
Ez a blokk már tényleg a legapróbb (de továbbra is fontos) tartozékokat hivatott bemutatni, hogy tényleg minden egyes alkatrészről beszéljünk. Ha már idáig eljutottál az olvasásban, akkor tuti érdekel a felszerelésünk minden eleme. Pacsi