2020-11-19 Német János 1.847 610 YouTube, Facebook, Instagram, Videó marketing, E-kereskedelem
4:57 perc
Hamarosan itt a karácsony, ami azt jelenti, hogy a legtöbb vállalkozás az ünnepi marketing kampányát tervezi, de legjobb esetben már javában futnak a hirdetései. Az idei év azonban ebből a szempontból nem egyszerű, hiszen a koronavírus járvány igen komoly akadályt gördített a kereskedők elé.
A hagyományos stratégiák ebben a szezonban kevésbé lesznek működőképesek, és azoknak is érdemes az online felületekre koncentrálniuk, akik korábban kevésbé gondolkodtak az internetes jelenlétben. A cikkem későn íródott, de még nem késő belevágni a karácsonyi online marketingbe.
Ha meglesed a Google Trends mutatókat, amely a legalkalmasabb szezonális kulcsszavak meghatározására, akkor láthatod, hogy már szeptemberben elkezdődik a karácsonyi ajándékok iránti Google keresés.
Amennyiben nem csak az idei 90 napra vizsgáljuk az eredményt, hanem az elmúlt 5 évre vonatkozóan is, akkor pedig a diagramon nagyon szépen látható a periodikus ismétlődés. Ebből pedig leszűrhető, hogy legkésőbb november elejétől már nagyon is a karácsonyi marketingnek kell folynia.
Minden évben megkeres valaki, hogy karácsonyi online marketing kampányt szeretne. A probléma ott kezdődik, hogy ez karácsony előtt 1-2 héttel történik, legrosszabb esetben szenteste előtt 3 nappal, mint a tavalyi évben. Pár nap alatt nem lehet csodát tenni és nem is szoktam vállalni az ilyen kéréseket. A tervezést már szeptemberben el kell kezdeni és legalább 1.5-2 hónapos jól felépített ünnepi kampányban érdemes gondolkodni.
A Black Friday is beleesik az említett időintervallumba, így ezzel is kalkulálnod kell. Nem szabad az elején mindent ellőni, ezért szükséges az átgondold, akár hétről-hétre új megoldásokkal, ajánlatokkal pusholni az érdeklődőinket.
A célcsoport meghatározása olyan téma, melyről önmagában oldalakat lehet írni. Ezért maradjunk annyiban, hogy saját célpiacunk feltérképezése során leginkább a potenciális fogyasztó demográfiai adataira és a médiafogyasztási szokásaira érdemes alapoznunk.
Ezekből az ismeretekből kell megalkotnunk egy olyan ügyfélperszónát, mely az ideális vásárlónkat, kuncsaftunkat reprezentálja. Stratégiánkat pedig érdemes ennek az ideális vásárlóképnek a szokásaihoz, elvárásaihoz alakítanunk.
A közösségi médiában történő megjelenés esetén a legbiztosabb pontot továbbra is a Facebook jelenti, hiszen itt az idősebb korosztály és a fiatalok egyaránt elérhetők. De az Instagram és a YouTube is olyan platformok, melyeket egy karácsonyi videó marketing stratégia tervezése során nem feltétlenül érdemes kihagynunk a szórásból.
Ezeken a felületeken ugyanis főként a hirdetési lehetőségeknek köszönhetően rengeteg olyan, potenciális ügyfelet érhetünk el, akikről korábban talán nem is gondoltuk volna, hogy nyitottak lehetnek az általunk kínált termékekre, szolgáltatásokra. Ha pedig a termékünk, vagy szolgáltatásunk felkapottá válik, akkor virálisan terjed, vagyis önmagát értékesíti.
A Google Ads csatornát, mint keresőhirdetést mindenképp meg kell említenem, attól függetlenül, hogy nem videós hirdetésről van szó. Hiszen ha nem tömegtermékünk van, akkor biztosan tudunk egy mikroszegmentált piaci rést találni. Itt véletlenül sem általános kulcsszavakban gondolkodjunk, mint a "karácsonyi ajándékok", különben mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. A hirdetésről most nem beszélnék, viszont írtam cikket a Google Ads 6 legnagyobb kampánybeállítási hibáiról, amit érdemes elolvasnod.
Az elmúlt hónapok során már többször is foglalkoztam azzal, hogy a videós tartalom az online marketing stratégia mely részébe és milyen módon illeszthető be hatékonyan. Ezekből az anyagokból kiderül, hogy videós tartalmat leginkább a figyelemfelkeltés, valamint az érdeklődés fázisában érdemes alkalmaznunk.
1. Előbbi esetben ügyfeleink még kevés információval rendelkeznek termékünkkel, szolgáltatásunkkal kapcsolatban, így érdemes őket olyan videókkal megcéloznunk, melyek rövid, 2-3 perces időtartamban, frappánsan adják át a vállalkozásunkkal kapcsolatos, legfontosabb információkat. Ezek főként reklámfilmek, amelyek nem konkrét egy termékről beszélnek.
2. Az érdeklődés fázisában fontos, hogy már valami konkrétummal rukkoljunk elő, hiszen ebben az esetben már sikerült megfognunk a potenciális ügyfelet, aki érdeklődést mutat az általunk kínált termék vagy szolgáltatás iránt. Ebben a szakaszban leginkább a termékbemutató videók és termékteszt videók lehetnek működőképesek, melyek részletesen járják körbe és mutatják be az érdeklődőknek ajánlatainkat.
Az ilyen jellegű videós az idei karácsonyi kampányban különösen nagy jelentőséggel bír majd, hiszen a járványhelyzetnek köszönhetően egyre többen választják az online vásárlást. Mivel pedig az általunk választott termékeket nem tudjuk személyesen megtekinteni és kipróbálni, így a termékbemutatók és tesztvideók veszik át a személyes interakció szerepét a vásárlás során.
Amennyiben ez a téma felkeltette az érdeklődésedet és bővebben is olvasnál róla, lapozz bele a sales funnel videó készítésének titkaival foglalkozó cikkembe is, melyből sok információt megtudhatsz azzal kapcsolatban, hogy milyen videós tartalmat érdemes használnod saját kampányod felépítése során.
Ha ünnepi kampányról beszélünk, sokaknak elsőként a mérhetetlen leárazások azok, amik elsőként eszükbe jutnak. Az akciózás valóban jó megoldás lehet, azonban fontos tudni azt is, hogy milyen esetekben érdemes bevetni.
Az akciók kiváló megoldást jelenthetnek abban az esetben, ha az ünnepi kampány ideje alatt szeretnénk kisöpörni raktárkészletünket. Az alacsony árak és az ajándékok rengeteg vevőt vonzanak webshopunkba, és megeshet, hogy termékeinket az alacsony áraknak köszönhetően napok, vagy akár órák alatt elkapkodják.
Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy bizonyos esetekben az akciók leértékelhetik márkánkat az ügyfelek szemében, és a leárazásoknak köszönhetően elveszíthetjük azt a presztizst, amit hosszú évek alatt sikerült magunknak kivívni a piacon.
Amennyiben tehát nem olcsó árakkal, hanem prémium minőséggel szeretnénk kiemelkedni a konkurencia tengeréből, abban az esetben működőképesebb lehet az egyedi árképzés és a jól felépített online marketing stratégia. Egy stratégiailag átgondolt kampány ugyanis termékünk, szolgáltatásunk egyediségét hangsúlyozza, amely sokkal mélyebb nyomot hagyhat a fogyasztókban, mint az egyszeri akciók és leárazások. Törekedjünk tehát arra, hogy minél egyedibb módon, a konkurencia tengeréből kiemelkedve mutassuk be termékeinket.
Nem fogok újdonságot írni, hiszen a karácsonyi online marketinget ugyanígy kell felépíteni mint a többi online marketing kampányt. Az közösségi felületeken a termékbemutatóinkat, reklámfilmjeinket hatékonyan jeleníthetjük meg célközönségünk számára.
Valószínűleg a karácsonyi reklámok között beugranak a Coca Cola reklámjai is, amely mindig a szeretet, összetartozás, barátok és a család köré épül. Íme a legfrissebb karácsonyi image reklámfilmjük.