2021-02-26 Német János 2.424 727 Facebook, YouTube, Videó marketing
8:04 perc
Az élő online közvetítés a leghatékonyabb módja, hogy kapcsolatba lépj a célközönségeddel. Maga a közvetítés tulajdonképpen egy egyszerű folyamat, amelynek nagy eredményei lehetnek. De erről később beszélek. A streamelt, illetve szolgáltatott tartalom már más kérdés. A közösségi média segítségével élő felvételeket közvetíthetsz, szinte korlátlan közönség számára. Ezzel a megoldással egyedi betekintést engedhetsz a követőidnek, vagy az új célcsoportodnak.
Az élő internetes közvetítés népszerűsége az elmúlt években exponenciálisan növekedett. 2020-ban az élő Facebook és YouTube közvetítés meghaladta az 1 Milliárd órát. Eme óriási növekedés mellett nem lehet elmenni szó nélkül. Hazánkban még nagyon kevés online marketing szakember aknázza ki ennek az erejét, de még világszerte is csak 28%. Vagyis itt az ideje, hogy elkezd a saját minőségi tartalmadat élő adásban is szolgáltatni a közösségi média csatornákon.
A bizalmat kiépíteni és a tartalmaidat személyre szabni. Ez a kettő feltételt egyszerre tudod teljesíteni. Ha már nagy követőtábort építettél fel, akkor könnyebb a dolgod, viszont nem kell csüggedni, hiszen a közösségi marketingnek köszönhetően előre meg tudod hirdetni az élő eseményt, így tudsz akár e-mail feliratkozókat is szerezni.
De nézzük néhány statisztikát:
Biztosan emlékszel arra, amikor 2018-ban a Tesla "kilőtt" egy autót az űrbe, hogy hatalmas gerillamarketinget csináljon magának és mindezt milliók követték élőben. De ha veszünk egy sporteseményt, mint pl. a kedvenc NBA mecssemet, ahol egyszerre több millió nézőt vonz be az élő közvetítés. Nyilván ezek nagy cégek, nagy események, de mindnek ugyanaz a lényege a nézők igénylik az élő műsorokat és több mint 50%-uk szerint az élő közvetítés ugyanolyan jó, mint a személyes jelenlét.
A Facebookot mindenki használja, a YouTubeot viszont már nem biztos. Ez a két csatorna, amire a hangsúlyt fektettem, de Instagram és LinkedIn csatornák is tudják kezelni az élőzést. Mindegyik platform egy kicsit eltér egymástól, nem csak azért mert más a célközönségük.
Az élő online közvetítések 52%-a a közösségi médiában történik, és havi ~2,7 milliárd aktív felhasználóval a Facebook a legnépszerűbb platform. Maga a Facebook Live 2016 óta van jelen és már a megjelenéskor nagy hatással volt a közönségre. Ahogy fent is írtam az élő Facebook videók 10-szer több megjegyzést kapnak, mint a szokásos videók és háromszor hosszabb nézési időt. Ez egyértelműen szemlélteti az élő online közvetítés erejét a Facebookon.
Sok szempontból a YouTube volt az eredeti videó alapú platform és mára nagy szerepet játszik az élő online közvetítésekben. A havi 2 milliárd aktív felhasználóval a második helyen áll a Facebook mögött. Viszont azt ne felejtsük el, hogy a világ legnépszerűbb keresője a Google után a YouTube a második helyen áll, ahol kulcsszavak alapján találják meg a felhasználók a releváns tartalmakat.
Ezért is kell a két platformra külön tekinteni és teljesen különállóan marketingezni. Minden oktatásomon elmondom, hogy ne keverjük a Facebook videókat a YouTube videókkal, két külön stratégia. Ráadásul a Facebook előnyben részesíti a saját platformjára feltöltött videókat a megosztott pl. YouTube tartalmakkal szemben.
A legfontosabb különbség az élő videó és az előre felvett videó között, hogy nincs hibázási lehetőség. Az élő videót nem tudod megvágni, nincs bakizási opció (legalábbis minimális, amit még megenged a célcsoportod), így alaposan át kell gondolni a tartalmadat. Ahhoz, hogy a felhasználók elkötelezettségét megteremthesd először meg kell értened őket, a kérdéseiket és a fájó pontjaikat, amelyekkel szembesíted őket.
Lényegében tartalomépítés szempontjából ugyanaz az eljárás, mint amikor egy sales marketingszöveget kell írni, vagy egy blogcikket. Minőségi tartalom nélkül ne kezdj bele a liveozásba, mert hamarabb lerombolod a brandedet, mint ahogy elkezdted volna építeni. Hiszen egy videó jóval erősebb megszólítás egy írott cikkhez képest, attól függetlenül, hogy az élő, vagy előre felvett.
A videós tartalomgyártás tanulható, de sok gyakorlást igényel. A kamera érdekes "teremtés", sok ember izgalomba tud jönni tőle, még akkor is, ha csak egyedül van a szobában. Tehát az emberi tényező a legfontosabb momentum, mint kiállás és felkészülés szempontjából is.
Akár egy okostelefonnal is el tudod indítani az élő live sugárzást, nincs szükség magas befektetésre. Ha te vagy a brand, akkor a tartalom lesz a legfontosabb.
Nézzük az alapokat:
A Facebook Live és YouTube Live alapjai mindegyik csatornán ugyanazok, így nem kell külön-külön beszélni róla, csak technikai beállításokban különböznek.
Ha nagyban akarsz játszani, vagyis a legnagyobb minőséget és technikai lehetőséget szeretnéd kihozni több kamerával és effektekkel, akkor ahhoz nem érdemes saját felszerelést vásárolnod, mivel sok milliós költségvetésről beszélnénk.
Mivel tud többet egy live stream stúdió felépítése:
Ezeket a pontokat mind tudjuk biztosítani, így ha kedvet kapsz az élő online közvetítéshez és szeretnéd megismerni a szolgáltatásunkat, illetve ajánlatot kérnél, akkor kattints ide és olvasd el az ajánlatunkat.
Jelenleg maximum Full HD felbontásban lehet live adást streamelni. Ehhez átlagosan min. 6-8 Mb/s stabil sávszélességre van szükség. A 4G mobilhálózat ennél jóval nagyobb sebességre képes, így szinte bárhol tudsz vezetékes internet nélkül élő videót készíteni. Már megjelent az 5G is, ami idővel azt fogja eredményezni, hogy a sream folyam megnőhet akár Ultra HD felbontásra is. Az 5G magas feltöltési és lehetőségi sebessége egyaránt páratlan technikai lehetőségeket biztosít.
Ehhez párosul majd a VR technológia, vagyis felveszünk egy virtuális szemüveget, ami teret nyit a digitális megoldásoknak. Ebbe az irányba már vannak fejlesztései a Facebooknak is. De itt még nem állunk meg, ugyanis az élő online közvetítések alatt is lesz majd lehetőség a közvetlen vásárlásra. A Facebook Pay bár még itthon nem indult el, de a segítségével Messengeren keresztül is egyszerűvé válik az előre beállított bankkártyás vásárlás. Mindezek nem olyan távoli megoldások, hiszen az alapok már az ajtóban állnak, csupán a szolgáltatások bevezetésének időpontjára kell várnunk.
Az élő online közvetítések egyre népszerűbbek, hiszen ez a technológia elképesztő képességgel rendelkezik a célzott közönség bevonására és növelésére. Végszóként is fontos megjegyeznem, hogy nem csak maga az élő online közvetítés számít. Ahhoz, hogy ezt a lehetőséget maximálisan kihasználhasd a figyelem növelésére kell összpontosítanod és ehhez kiváló közösségi média marketingre van szükséged.