Körkép a drónokról, a használatukról és a hazai szabályozásról

2020-03-15   Német János   3.103   807   Drón, Technológia

A cikk 2021-05-28 dátummal frissült!

A drónok használata, a dróntechnológia a napjainkban és a drónok hazai jogi szabályozása

6:51 perc

A dróntechnológia elfogadása az emberek körében, illetve a mindennapokban még gyerekcipőben jár. Pedig a kereskedelmi drónok évek óta központi szerepet töltenek be főként a vállalatok és kormányzati szervek mindennapjaiban. Magának a technológiának sikerült áthatolni olyan területeken is, ahol egyes iparágak stagnáltak, vagy elmaradtak. A drónok (pilóta nélküli légi jármű) rendkívül hasznosak olyan helyeken, ahova az ember nem tud egyáltalán, vagy könnyen eljutni, esetleg nem képes a feladatot időben és hatékonyan végrehajtani. A dróntechnológia bevezetése gyorsan elindult, hiszen a vállalatok hamar felismerték a benne rejlő hatalmas potenciált. Világszerte főként a katonai, kereskedelmi és polgári ágazatokban alkalmazzák.

A drónok több mint két évtized óta jelen vannak, ámde gyökereik az I. világháborúba nyúlnak vissza, amikor az USA és Franciaország pilóta nélküli repülőgépek fejlesztésén dolgozott. Viszont maga a dróntechnika csak az utóbbi években fejlődött ki igazán. A kormányok és a vállalatok rájöttek, hogy a drónok számtalan felhasználási lehetőséget rejtenek. Nézzük meg, hogy melyek azok:

  • Légifelvétel, fotó és videó készítés
  • Gyors szállítás és kézbesítés
  • Információk gyűjtése, vagy a katasztrófakezeléshez nélkülözhetetlen eszközök szolgáltatása
  • Hőérzékelő drónok kutatási és mentési műveletekhez
  • A megközelíthetetlen terepek és a földrajzi helyek feltérképezése
  • Épületbiztonsági ellenőrzések
  • Mezőgazdasági termésfigyelés
  • Bűnüldözés és határellenőrzés

Katonai drónok

Katonai drónok

Harcászat: A Predator-C pilóta nélküli harci légi jármű, amelyet a General Atomics épített az amerikai katonaságnak.

A drónok katonai felhasználása napjainkban már mindennapos. Harci küldetésekhez, kutatásokhoz, valamint megfigyelésekhez használják világszerte. Nem kell messzire nyúlnunk a legutóbbi történethez, amikor is 2020. január elején az USA pilóta nélküli légi járművel (UAV) hajtott végre akciót a központi iráni vezető, Kászim Szulejmáni ellen.

Becslések szerint 2020-ban a katonaság globálisan ~70 millárd dollárt fog költeni a dróntechnológia fejlesztésére. Ezek a drónok alapvető szerepet játszanak majd a jövőbeli konfliktusok megoldásában. - Itt szögezném le, hogy ezt a sort nem én gondolom így, hanem a szakmai hírekből olvasható. - A katonai kiadások nem meglepően jóval nagyobb léptékben haladnak, hiszen egy amerikai Predator drón (ami a képen látható) 4 millió dollárba kerül, és magára a fejlesztésekre fordított kiadások 2.4 milliárd dollárt tesznek ki. Ebből kifolyólag, ha világszinten számolunk a becsült szám nem alaptalan.


Kereskedelmi és polgári drónok

Kereskedelmi és polgári drónok

Csomagszállítás: Az Amazon saját fejlesztésű Prime Air drónja, amivel max. 2.25kg hasznos súlyt képes szállítani.

A drónok kereskedelmi használata nagyobb lendületet kapott, mivel több iparág is dolgozik drónokkal. A kereskedelmi és polgári drónok piaca 19%-kal növekedett 2015-2020 között, szemben a katonai oldallal, ahol 5%-os növekedést mértek.

A kereskedelmi drónipar a katonaihoz képest még mindig fiatal. Ahogy egyre olcsóbb lesz a kereskedelmi drónok előállítása, az ajtó teljesen ki fog nyílni a felhasználási területek tárházához. A speciális drónok hamarosan mindennapi feladatokat fognak elvégezni, mint pl.: automatizálhatják a földeken a növények trágyázását, megfigyelhetik a forgalmi eseményeket, vagy pizzát szállíthatnak.

Ahogy a polgári drónok eladása növekszik, a légügyi szabályozásoknak egyre nagyobb biztonsági szerepe lesz. Becslések szerint a drónok eladása 2021-re eléri a globális 12 milliárd dollárt. Ami egyáltalán nem kevés a polgári drónok értékesítéséből, melyeket a felhasználóik filmkészítéshez, fotózáshoz, játékhoz, vagy csak hobbi célra használnak. A polgári, vagy hobbi drónok minden formában és méretben megtalálhatók (a borítóképen egy polgári/hobbi felsőkategóriás drón, a DJI Inspire 1 látható cserélhető Zenmuse kamerával), a kicsi és olcsó egyrotoros készülékektől kezdve a nagy több százezer, vagy több millió forintos felszerelésig.


Mit hoz a jövő?

A dróntechnika megállíthatatlan fejlődésen megy keresztül. Az Amazon szerint a dróntechnológiának hét lehetséges generációja van, és a jelenlegi technológia nagy része az ötödik és a hatodik generáció.

  1. generáció: bármilyen formájú alap funkciókkal ellátott távirányítós repülőgép.
  2. generáció: rögzített irányú kamera, ami videók és fotók rögzítésére alkalmas, manuális távvezérlés.
  3. generáció: kéttengelyes kameramozgás, HD videó, alapvető biztonsági lépések alkalmazása, félautomata távvezérlés.
  4. generáció: háromtengelyes kameramozgás, Full HD videó, továbbfejlesztett biztonsági módok, autopilot üzemmód.
  5. generáció: 360o-os kameramozgás, 4K videó, intelligens pilóta üzemmód.
  6. generáció: részleges kereskedelmi alkalmasság, biztonsági előírásokon és szabványokon alapuló tervezés, hasznos teher adaptálhatóság, automatizált biztonsági módok, intelligens pilóta üzemmód és részleges autonómia, részleges légtér-tudatosság.
  7. generáció: teljes kereskedelmi alkalmasság, maximálisan megfelelő biztonsági és szabályozási szabványokon alapuló kialakítás, hasznos teher cserélhetőség, automatizált biztonsági módok, továbbfejlesztett intelligens pilóta üzemmód és teljes autonómia, teljes légtér-tudatosság, automatikus küldetés végrehajtási módok.

A drónok és a dróntechnológia jelene és jövőjeA drónok utolsó generációjának megjelenése már itt van a küszöbünkön. Amint az ebben felsorolt pontok kifejlődnek, a drónok teljesen biztonságossá és megbízhatóvá válnak. Várhatóan ez teszi majd lehetővé a tömeges elfogadását, feltéve, hogy a dróntechnika és a felhasználási területei biztonsági jogszabályokon fog alapulni.

2020 köszöntése tüzijáték helyett 2000db drónn Shangaiban

Tűzijáték helyett: A 2020-as újévet 2.000 db drón egyhangú működésével köszöntötték Shangaiban. Tekintsd meg róla a videót ide kattintva.


Egységes drónszabályozás lép érvénybe Európában

Az EU elvárása szerint 2019. július 1-től alkalmazhatóak lettek volna az új szabályozások, viszont Magyarországon az utolsó pillanatban, 2021. január 1-től lépett életbe. Valószínűleg a koronavírus járvány végett csúszott az egységes magyar drón szabályozás. Én is már vártam, mert az előtte levő helyzetre, hogy "bárki, bárhol, bármilyen drónnal" repülhetett a légtérben megoldást kellett találni. Sajnos előtte a legtöbben erre egyáltalán nem figyeltek, játéknak tekintették, amivel hamar megtörténik a baj. Az új szabályozás óta is vannak illegális repülések (drónos csoportokba posztolóktól tudjuk), de ezek száma már szerintem elenyésző. Másrészt mindenkinek a saját felelőssége, hogy betartja-e a törvényt. Ezen felül 16 éven aluliak nem drónozhatnak.

Egy komolyabb drónt, mint amivel mi is rendelkezünk (DJI Phantom 4 Professional V2.0), nem könnyű reptetni és felvételt készíteni. A gyakorlása nem csak pár óra, hanem jó pár hét kell, hogy el tudjuk sajátítani a működési elvét és a kezelését, de alsó hangon is hónapok, hogy drónpilótának mondhassuk magunkat csak erre a típusra.

Európa lesz az első olyan régió a világon, amely átfogó szabályrendszerrel fog rendelkezni. Biztosítja a drónok biztonságos és fenntartható működését, mind a kereskedelmi, mind a szabadidős tevékenységek során. A közös szabályok elősegítik a beruházások, az innováció és a növekedés elősegítését ebben az ígéretes ágazatban.
Patrick Ky, az EASA ügyvezető igazgatója

EASA: Európai Repülésbiztonsági Ügynökség, amely közvetlen az Európai Unióhóz tartozik.


Drón kategóriák

  Az első kategória a legkevésbé veszélyes, ez az úgynevezett "nyílt" kategória. Itt nem minden esetben követelik meg a különböző engedélyek beszerzését, a drón maximális tömege nem haladhatja meg a 25kg-ot, áru nem szállítható, látótávolságon belül lehet vele repülni, emberektől biztonságos távolságban üzemeltethető a földfelszíntől max. 120 méter magasságig. Ez lényegében lefedi a hobbi szintű drónok használatát.

  Amennyiben a drón 25kg-nál nehezebb, vagy olyan műveletet akarunk végrehajtani, hogy akár több kilóméterre repülnénk, akkor az már a "speciális" kategóriába tartozik és külön engedély és kockázatelemzés szükséges. A speciális kategória ugyanúgy hobbi használatra is vonatkozik, ha látótávolságon kívül használják, vagy ha túl közel reptetik az emberekhez.

  Ha pedig a drónokat embertömeg felett használják, mint pl.: szabadtéri rendezvény esetében, vagy a drónnal- embereket (bár ez a mindennapi használatokban még tényleg jövő, főleg itthon), veszélyes árut szállítanak, úgy a legszigorúbb "engedélyköteles" kategóriába sorolják.

A világ első hidrogénhajtású személyszállító magyar légi járműve, drónja

Környezetbarát: Amerikai tőke bevonásával magyar találmányként mutatták be január végén Jakabszálláson "Skai" néven a világ első hidrogénhajtású személyszállító légi járművét. Bár nem nevezhető drónnak, mert pilóta fogja irányítani. A kivitelező (Genevation Aircraft Kft.) tervei szerint a prototípus 2023 készül el. Akár 5 személyt (max. 500kg hasznos teher) is képes lesz szállítani, előreláthatólag 4 órás üzemidővel. Tekintsd meg róla a videót ide kattintva.


Nyílt kategória

A hobbi- és kereskedelmi drónosok között ez a legnépszerűbb kategória, így erről érdemes többet beszélni. A kategórián belül megkülönböztetünk A1, A2 és A3 műveleti alkategóriákat és C0, C1, C2, C3, C4 osztályokat + saját építésű drónokat. Végeredményben a drónok súlya alapján vannak meghatározva az egyes alkategóriák.

A "C" osztályozás: C0 (>250g), C1 (>900g), C2 (>4kg), C3 (>25kg, kisebb mint 3m) és C4 (>25kg)
Az "A" műveleti kategóriák: A1 (C0-ba átrepülhet emberek felett ha nem embertömeg, C1-be már nem repülhet át emberek felett - lakott területen kívül repülhet csak), A3 (C2-C4 kategória, csak lakott területen kívül és nem repülhet emberek felett), A2 (C2 nem repülhet embertömeg felet - lakott területen is repülhet).
Részletesen most azért nem megyek bele, mert elég sok információt kell tudni az egyes alkategóriákról és osztályokról. Inkább rátérnék a drónhasználat feltételeire.


A drón reptetéséhez szükséges feltételek

  1. Ha a drón nagyobb mint 120g, rendelkezik képrögzítő eszközzel, vagy messzebbre repül, mint 100m, akkor ez már nem játéknak minősül, így regisztráltatni kell. A regisztrációt, illetve a nyilvántartásba vételt az ITM (Innovációs és Technológiai Minisztériumnál) felé lehet megtenni. Végeredményben egy olyan lajstromszámot kapunk, mint a gépjárművek esetében a rendszám.
  2. A drónra (kivéve, ha játéknak minősül) minden esetben felelősségbiztosítást kell kötni, amely függ attól, hogy hobbi, vagy kereskedelmi célokból repülünk.
  3. Ha az első két ponttal megvagyunk, akkor következik az üzembentartói regisztráció, melyet szintén az ITM felé kell elindítani. Ezt olyan mint a törzskönyv az autóknál, vagyis, hogy kinek a neve alatt van a drón. Magánszemély esetében ugyanaz a két személy, viszont cég esetében a cég az üzembentartó és külön vannak a drónpilóták, mint alkalmazottak.
  4. Míg a regisztrációk folyamatban vannak, kötelező vizsgát tenni. Ha csak A1/A3 kategóriában repülünk akkor elegendő egy alap vizsgát leraknunk. Viszont ha városban és 0.9-4kg súlyú drónnal is szeretnénk repülni, akkor egy A2-es kiegészítő vizsgára is szükség lesz, amely már jóval nehezebb elméletet tartalmaz (pl. meteorológiát). A vizsgát a KAV-nál (Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont) tudjuk elvégezni ugyanazon körülmények között, mint a KRESZ vizsgázók.
  5. Végül ha már mindenünk megvan, még akkor sem dőlhetünk hátra, mert mikor meghatározzuk, hogy hol szeretnénk repülni, milyen koordináták szerint, akkor a légtérhez legtöbb esetben engedélyeket kell beszerezünk. Az eseti légtér igénylés összetett feladat, mert akár 4 különböző dokumentumot is be kell szereznünk, aminek külön költsége va. A sok reptér és átlapoló légterek végett szinten alig van olyan pont Magyarországon, ahol eseti légtér igénylése nélkül lehet repülni.
    Nem csak a hivatalos dokumentumok beszerzése macerás, de min. 30-36 nappal a drónozásunk előtt már le kell jelenteni a kérelmünket. Legfeljebb 7 egymást követő napra lehet igénylést beadni, így alaposan át kell gondolni előre, hogy mikor és hol szándékozunk drónozni.
  6. Mindezek mellett itthon a drónpilótáknak a MyDroneSpace alkalmazást kell használniuk. Ez azt jelenti, hogy enélkül nem szállhatnak fel, ugyanis ezen alkalmazásban indítják el és zárják le adott koordinátán a repülésüket. A hatóság, vagy a reptér az alkalmazáson és/vagy telefonon keresztül értesíti a drónpilótát, ha egyéb okok miatt le kell szállnia.

A weboldalon több helyen is jelölöm, hogy rendelkezem minden képesítéssel és feltétellel. Ez az egyik legfontosabb, ami kiemel a versenytársaktól.


Összefoglaló

Láthatod, hogy a drón reptetésének ma már elég komoly szabályozása van, így hiába veszel egy drónt a boltban, ha azt zárt téren kívül nem használhatod. Pontosabban csak a fenti pontok teljesítését követően. Ha már 10cm-re is felemelkedik valaki a levegőbe, az már a magyar légtér tulajdona, vagyis nincs megszabva, hogy pl. csak 10m felett okozhat problémát a drón használata. Nem csak a hatóság, de bárki feljelenthet (akár adatvédelmi incidens miatt is, nem csak azért, mert az illetőt zavarja), így nem érdemes arra pályázni, hogy titokba játszunk kicsit a drónnal. Tartsa be mindenki az új szabályokat és élvezze a repülést.

Felhasznált források:
www.businessinsider.com
www.services.amazon.com
www.easa.europa.eu
www.ga-asi.com
www.america.cgtn.com
www.hvg.hu
www.baon.hu


Cikk keresése


Kérd itt a digitális magazinunk értesítőjét!

Iratkozz fel itt, ha szeretnéd elsők között olvasni a legfrissebb cikkeinket és a digitális marketing híreket.



Kövess minket!