2020-03-15 Német János 3.103 807 Drón, Technológia
A cikk 2021-05-28 dátummal frissült!
6:51 perc
A dróntechnológia elfogadása az emberek körében, illetve a mindennapokban még gyerekcipőben jár. Pedig a kereskedelmi drónok évek óta központi szerepet töltenek be főként a vállalatok és kormányzati szervek mindennapjaiban. Magának a technológiának sikerült áthatolni olyan területeken is, ahol egyes iparágak stagnáltak, vagy elmaradtak. A drónok (pilóta nélküli légi jármű) rendkívül hasznosak olyan helyeken, ahova az ember nem tud egyáltalán, vagy könnyen eljutni, esetleg nem képes a feladatot időben és hatékonyan végrehajtani. A dróntechnológia bevezetése gyorsan elindult, hiszen a vállalatok hamar felismerték a benne rejlő hatalmas potenciált. Világszerte főként a katonai, kereskedelmi és polgári ágazatokban alkalmazzák.
A drónok több mint két évtized óta jelen vannak, ámde gyökereik az I. világháborúba nyúlnak vissza, amikor az USA és Franciaország pilóta nélküli repülőgépek fejlesztésén dolgozott. Viszont maga a dróntechnika csak az utóbbi években fejlődött ki igazán. A kormányok és a vállalatok rájöttek, hogy a drónok számtalan felhasználási lehetőséget rejtenek. Nézzük meg, hogy melyek azok:
A drónok katonai felhasználása napjainkban már mindennapos. Harci küldetésekhez, kutatásokhoz, valamint megfigyelésekhez használják világszerte. Nem kell messzire nyúlnunk a legutóbbi történethez, amikor is 2020. január elején az USA pilóta nélküli légi járművel (UAV) hajtott végre akciót a központi iráni vezető, Kászim Szulejmáni ellen.
Becslések szerint 2020-ban a katonaság globálisan ~70 millárd dollárt fog költeni a dróntechnológia fejlesztésére. Ezek a drónok alapvető szerepet játszanak majd a jövőbeli konfliktusok megoldásában. - Itt szögezném le, hogy ezt a sort nem én gondolom így, hanem a szakmai hírekből olvasható. - A katonai kiadások nem meglepően jóval nagyobb léptékben haladnak, hiszen egy amerikai Predator drón (ami a képen látható) 4 millió dollárba kerül, és magára a fejlesztésekre fordított kiadások 2.4 milliárd dollárt tesznek ki. Ebből kifolyólag, ha világszinten számolunk a becsült szám nem alaptalan.
A drónok kereskedelmi használata nagyobb lendületet kapott, mivel több iparág is dolgozik drónokkal. A kereskedelmi és polgári drónok piaca 19%-kal növekedett 2015-2020 között, szemben a katonai oldallal, ahol 5%-os növekedést mértek.
A kereskedelmi drónipar a katonaihoz képest még mindig fiatal. Ahogy egyre olcsóbb lesz a kereskedelmi drónok előállítása, az ajtó teljesen ki fog nyílni a felhasználási területek tárházához. A speciális drónok hamarosan mindennapi feladatokat fognak elvégezni, mint pl.: automatizálhatják a földeken a növények trágyázását, megfigyelhetik a forgalmi eseményeket, vagy pizzát szállíthatnak.
Ahogy a polgári drónok eladása növekszik, a légügyi szabályozásoknak egyre nagyobb biztonsági szerepe lesz. Becslések szerint a drónok eladása 2021-re eléri a globális 12 milliárd dollárt. Ami egyáltalán nem kevés a polgári drónok értékesítéséből, melyeket a felhasználóik filmkészítéshez, fotózáshoz, játékhoz, vagy csak hobbi célra használnak. A polgári, vagy hobbi drónok minden formában és méretben megtalálhatók (a borítóképen egy polgári/hobbi felsőkategóriás drón, a DJI Inspire 1 látható cserélhető Zenmuse kamerával), a kicsi és olcsó egyrotoros készülékektől kezdve a nagy több százezer, vagy több millió forintos felszerelésig.
A dróntechnika megállíthatatlan fejlődésen megy keresztül. Az Amazon szerint a dróntechnológiának hét lehetséges generációja van, és a jelenlegi technológia nagy része az ötödik és a hatodik generáció.
A drónok utolsó generációjának megjelenése már itt van a küszöbünkön. Amint az ebben felsorolt pontok kifejlődnek, a drónok teljesen biztonságossá és megbízhatóvá válnak. Várhatóan ez teszi majd lehetővé a tömeges elfogadását, feltéve, hogy a dróntechnika és a felhasználási területei biztonsági jogszabályokon fog alapulni.
Az EU elvárása szerint 2019. július 1-től alkalmazhatóak lettek volna az új szabályozások, viszont Magyarországon az utolsó pillanatban, 2021. január 1-től lépett életbe. Valószínűleg a koronavírus járvány végett csúszott az egységes magyar drón szabályozás. Én is már vártam, mert az előtte levő helyzetre, hogy "bárki, bárhol, bármilyen drónnal" repülhetett a légtérben megoldást kellett találni. Sajnos előtte a legtöbben erre egyáltalán nem figyeltek, játéknak tekintették, amivel hamar megtörténik a baj. Az új szabályozás óta is vannak illegális repülések (drónos csoportokba posztolóktól tudjuk), de ezek száma már szerintem elenyésző. Másrészt mindenkinek a saját felelőssége, hogy betartja-e a törvényt. Ezen felül 16 éven aluliak nem drónozhatnak.
Egy komolyabb drónt, mint amivel mi is rendelkezünk (DJI Phantom 4 Professional V2.0), nem könnyű reptetni és felvételt készíteni. A gyakorlása nem csak pár óra, hanem jó pár hét kell, hogy el tudjuk sajátítani a működési elvét és a kezelését, de alsó hangon is hónapok, hogy drónpilótának mondhassuk magunkat csak erre a típusra.
Európa lesz az első olyan régió a világon, amely átfogó szabályrendszerrel fog rendelkezni. Biztosítja a drónok biztonságos és fenntartható működését, mind a kereskedelmi, mind a szabadidős tevékenységek során. A közös szabályok elősegítik a beruházások, az innováció és a növekedés elősegítését ebben az ígéretes ágazatban.
Patrick Ky, az EASA ügyvezető igazgatója
Az első kategória a legkevésbé veszélyes, ez az úgynevezett "nyílt" kategória. Itt nem minden esetben követelik meg a különböző engedélyek beszerzését, a drón maximális tömege nem haladhatja meg a 25kg-ot, áru nem szállítható, látótávolságon belül lehet vele repülni, emberektől biztonságos távolságban üzemeltethető a földfelszíntől max. 120 méter magasságig. Ez lényegében lefedi a hobbi szintű drónok használatát.
Amennyiben a drón 25kg-nál nehezebb, vagy olyan műveletet akarunk végrehajtani, hogy akár több kilóméterre repülnénk, akkor az már a "speciális" kategóriába tartozik és külön engedély és kockázatelemzés szükséges. A speciális kategória ugyanúgy hobbi használatra is vonatkozik, ha látótávolságon kívül használják, vagy ha túl közel reptetik az emberekhez.
Ha pedig a drónokat embertömeg felett használják, mint pl.: szabadtéri rendezvény esetében, vagy a drónnal- embereket (bár ez a mindennapi használatokban még tényleg jövő, főleg itthon), veszélyes árut szállítanak, úgy a legszigorúbb "engedélyköteles" kategóriába sorolják.
A hobbi- és kereskedelmi drónosok között ez a legnépszerűbb kategória, így erről érdemes többet beszélni. A kategórián belül megkülönböztetünk A1, A2 és A3 műveleti alkategóriákat és C0, C1, C2, C3, C4 osztályokat + saját építésű drónokat. Végeredményben a drónok súlya alapján vannak meghatározva az egyes alkategóriák.
A "C" osztályozás: C0 (>250g), C1 (>900g), C2 (>4kg), C3 (>25kg, kisebb mint 3m) és C4 (>25kg)
Az "A" műveleti kategóriák: A1 (C0-ba átrepülhet emberek felett ha nem embertömeg, C1-be már nem repülhet át emberek felett - lakott területen kívül repülhet csak), A3 (C2-C4 kategória, csak lakott területen kívül és nem repülhet emberek felett), A2 (C2 nem repülhet embertömeg felet - lakott területen is repülhet).
Részletesen most azért nem megyek bele, mert elég sok információt kell tudni az egyes alkategóriákról és osztályokról. Inkább rátérnék a drónhasználat feltételeire.
A weboldalon több helyen is jelölöm, hogy rendelkezem minden képesítéssel és feltétellel. Ez az egyik legfontosabb, ami kiemel a versenytársaktól.
Láthatod, hogy a drón reptetésének ma már elég komoly szabályozása van, így hiába veszel egy drónt a boltban, ha azt zárt téren kívül nem használhatod. Pontosabban csak a fenti pontok teljesítését követően. Ha már 10cm-re is felemelkedik valaki a levegőbe, az már a magyar légtér tulajdona, vagyis nincs megszabva, hogy pl. csak 10m felett okozhat problémát a drón használata. Nem csak a hatóság, de bárki feljelenthet (akár adatvédelmi incidens miatt is, nem csak azért, mert az illetőt zavarja), így nem érdemes arra pályázni, hogy titokba játszunk kicsit a drónnal. Tartsa be mindenki az új szabályokat és élvezze a repülést.
Felhasznált források:
www.businessinsider.com
www.services.amazon.com
www.easa.europa.eu
www.ga-asi.com
www.america.cgtn.com
www.hvg.hu
www.baon.hu